Ústavní soud ve víru očkování

6. 03. 2015 14:29:22
Ústavní soud zasáhl v uplynulých dnech do debaty týkající se povinného očkování dětí. Nejprve se jednalo o ústavní stížnost směřující proti samotné očkovací povinnosti, o týden později pak soud v plénu rozhodoval o možnosti mateřských škol odmítnout dítě, které při nástupu očkované nebylo. Ačkoli by ústavní soud měl rozhodovat o ústavnosti právních předpisů, zdá se, že tentokrát spíše zasáhl do debaty z „ideologického“ pohledu a souhrnu subjektivních názorů na problematiku očkování.

V České republice jako právním státu, který je dle ústavní preambule založen na úctě k lidským právům, je možné ukládat jakékoli povinnosti jen a pouze na základě zákona (čl. 4 odst. 1 Listiny základních práv a svobod), čemuž odpovídá také ustanovení čl. 2 odst. 4 Ústavy - nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

Dle ustálené judikatury ústavního soudu, jíž jsou výše zmíněná ustanovení ústavního pořádku vykládána, tak není možné pro stanovení povinnosti použít právní předpis se silou podzákonného předpisu, a to ani ke konkretizaci takové povinnosti. Pro ilustraci tohoto trendu v rozhodování je možné uvést nález ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 13/12, jímž bylo zrušeno ustanovení § 2 a příloha č. 2 nařízení vlády (a tedy podzákonného právního předpisu) č. 467/2009 Sb. Jednalo se o notoricky známé „množství větší než malé“, popularizované zejména v souvislosti s držením drog, které zde bylo pro jednotlivé návykové látky definováno, a to v souvislosti se společným ustanovením ke skutkovým podstatám tzv. drogových deliktů v trestním zákoníku. Ústavní soud přitom argumentoval následovně: „Právě s ohledem na to, že ústavodárce svěřil kompetenci k vymezení skutkové podstaty trestného činu výhradně zákonu, vyloučil tím v jiných případech možnou a žádoucí sekundární úpravu věcí nepředvídatelných v momentu přijetí zákona, podléhající častým změnám, podrobnostem zejména technicistního charakteru, kdy zákonný základ může obsahovat jen to nejpodstatnější.“ U trestných činů tak, podle tohoto rozhodnutí, musí být veškeré podmínky trestnosti uvedeny přímo v zákoně, což je rozhodně žádoucí – je přece jen jednodušší sledovat změny zákona takového významu, jako je trestní zákoník, než sledovat změny nařízení vlády. V obecnější podobě pak ústavní soud, dle mého názoru, potvrdil, že povinnosti obecně mohou být stanovovány pouze zákonem.

Dalším nálezem ústavního soudu, ze kterého plyne povinnost zákonné úpravy určitých společenských jevů, je nález Pl. ÚS 43/13, který velmi trefně shrnula JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D. ve svém disentním stanovisku k nálezu ústavního soudu ohledně očkování: „otázku, zda máme nárok na placení dvou či tří týdnů v lázních, musí podle judikatury Ústavního soudu řešit zákon (...).“ Věc poměrně bagatelního rázu má tak, po vyhlášení nálezu, poměrně zajímavé dopady, zejména co se týče vztahu podzákonných předpisů a jejich konkretizace zákonných ustanovení. Ústavní soud v tomto nálezu argumentuje takto: „Účelem takto formulovaného výlučného zmocnění zákonodárce (ukládat povinnosti v čl. 4 odst. 1 Listiny základních práv a svobod – pozn. autora) je znemožnit výkonné moci „realizaci vlastních představ o tom, jak a jak mnoho lze omezit základní práva. Tím, že toto oprávnění bylo uděleno demokraticky legitimovanému parlamentu, má být zajištěno, že k omezení základních práv dojde až po demokratickém parlamentním diskursu, a navíc získává omezení základního práva i následnou demokratickou zpětnou vazbu“ (Wagnerová, E., Šimíček, V., Langášek, T., Pospíšil, I. a kol. Listina základních práv a svobod. Komentář. Praha: Wolters Kluwer ČR, a. s., 2012, s. 128).“

Právo člověka na osobní integritu je právem základním a je vyjádřeno v čl. 7 odst. 1 Listiny základních práv a svobod (nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena, omezena může být jen v případech stanovených zákonem). Také zde je jasně patrno, že pro zásah do lidské integrity je nutné zákonné, nikoli pouze podzákonné zmocnění. Ustanovení § 46 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, stanoví pro osoby s trvalým pobytem v České republice (a pro další vyjmenované osoby) povinnost podrobit se pravidelnému očkování upraveného v prováděcím právním předpisu. Tímto prováděcím právním předpisem je vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem. Vyhláška stanoví nejen infekční nemoci, proti kterým je očkování nutné, ale také dobu, v níž je nutné jej provést a protilátky a jejich množství, které je nutné použít. Zákonodárce tak přenesl (v tomto případě) na ministerstvo zdravotnictví pravomoc rozhodovat o tom, zda nemocí, proti kterým je očkování povinné, bude na seznamu současných devět nebo řádově více či méně; stejně tak jen a pouze ministerstvo zdravotnictví, bez jakékoli širší debaty může stanovit věk, ve kterém bude očkování pro vyjmenované osoby povinné. Do značné míry je to tak, dle mého názoru, právě ministerstvo, které danou očkovací povinnost nejen konkretizuje, ale také spoluvytváří formou podzákonného právního předpisu. Přesto ústavní soud zaměřil svou pozornost při rozhodování o očkovací povinnosti v nálezu Pl. ÚS 19/14 jinam.

Rozhodně se nesnažím se zasáhnout do debaty o tom, zda je povinné očkování nutným či nikoli, už vůbec ne pak do debaty, zda by mateřské školy měly mít možnost odmítnout děti, které povinným očkováním neprošly. Z výše uvedeného na mě však nález působí dojmem, že se soud nechal „strhnout“ společenskou debatou a v rozporu se svou dřívější judikaturou nezrušil zmocňovací ustanovení zákona a umožnil, aby byly občanům (a nejen jim) stanoveny povinnosti právním předpisem úrovně podzákonné.

Autor: Jakub Procházka | pátek 6.3.2015 14:29 | karma článku: 9.45 | přečteno: 257x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 138 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 119 |

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 38.15 | Přečteno: 927 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 34.18 | Přečteno: 3458 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 516

Odchovanec severozápadních Čech, hnědouhelných dolů a chemických závodů, absolvent litvínovského gymnázia a Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...